برنامه های کاربردی تک صفحه ای و برنامه های وب مترقی دو رویکرد محبوب در فرآیند توسعه وب هستند. در نگاه اول، آنها بسیار شبیه به هم هستند. با این حال، تفاوت بین آنها بیشتر از چیزی است که به نظر می رسد.

قبل از اینکه بفهمیم کدام راه حل برای کسب و کار شما بهتر است: SPA یا PWA، اجازه دهید با تعریف و ویژگی های کلیدی هر دو اصطلاح شروع کنیم. این بررسی اجمالی به شما کمک می کند تا تفاوت اصلی بین این دو فناوری را درک کرده و مناسب را برای پروژه خود انتخاب کنید.
pwa.png
اپلیکیشن تک صفحه ای (SPA) وب سایتی است که در آن صفحه فعلی از سرور دانلود نمی شود بلکه به صورت پویا به روز می شود. به گفته ویکی پدیا، هدف اصلی این فناوری، تراکنش های سریع است. با توجه به آنها، مصرف کنندگان یک تجربه کاربری مشابه بومی دریافت می کنند.

نمونه های کلاسیک برنامه های تک صفحه ای عبارتند از توییتر، گوگل، نتفلیکس و لینکدین. بیایید نگاهی به نحوه عملکرد SPA با استفاده از Google Docs به عنوان مثال بیندازیم.

وقتی چیزی را در آنجا تایپ می کنید یا یک متن موجود را ویرایش می کنید، رابط اصلی دست نخورده باقی می ماند. محتوایی که می خواهید تغییر دهید تنها چیزی است که می توان تغییر داد. این ایده اصلی است که در پشت این فناوری نهفته است.

مزایای برنامه های تک صفحه ای
-افزایش سرعت وب سایت
-قابلیت شکار گسترده
-پاسخ سریع به تعاملات کاربران
-عملکرد پایدار
-توسعه ساده

یک PWA یا یک برنامه وب پیشرفته، به نوبه خود، ترکیبی از وب و برنامه های بومی است. چنین برنامه هایی مانند وب سایت های معمولی بارگیری می شوند، اما به صورت آفلاین کار می کنند و می توانند اعلان های فشار ارسال کنند. علاوه بر این، آنها را می توان به صفحه اصلی دستگاه های تلفن همراه اضافه کرد.

وقتی صحبت از توسعه پیشروی وب به میان می‌آید، نمی‌توانیم اجزای اصلی چنین برنامه‌هایی را ذکر نکنیم. آنها PWA ها را از برنامه های تک صفحه ای جدا می کنند.

Service Worker مسئول ذخیره منابع است. آنها کار را در حالت آفلاین و همگام سازی داده های پس زمینه امکان پذیر می کنند.
Web App Manifest یک فایل حاوی اطلاعات خاص مربوط به برنامه وب است: توضیحات، نمادها، نام و غیره.
HTTPS – این افزونه پروتکل HTTP اتصال ایمن را تضمین می کند.
معماری پوسته برنامه عملکرد سریع را تضمین می کند.
مزایای برنامه های کاربردی وب مترقی

  • افزایش امنیت
  • بهره وری زمان و هزینه
  • حالت آفلاین
  • تعامل بهبود یافته

شایان ذکر است که برنامه های کاربردی وب مترقی در نتایج جستجو رتبه بالاتری دارند. مسئله این است که گوگل وب سایت های واکنش گرا را در اولویت قرار می دهد و PWA ها به طور پیش فرض سازگار با موبایل هستند.

اکنون بیایید در مورد مشترکات SPA و PWA بحث کنیم و سپس نگاهی دقیق تر به تفاوت های اصلی آنها بیندازیم.

شباهت ها

برنامه های کاربردی تک صفحه ای و برنامه های کاربردی وب مترقی از نظر معماری مشابه هستند. این به کاربران کمک می کند تا تجربه ای جذاب شبیه به برنامه را داشته باشند. تعامل کاربران با SPA ها و PWA ها بسیار متفاوت از تعامل با وب سایت های معمولی است.

تفاوت سرعت

وقتی صحبت از سرعت به میان می آید، هر دو SPAS و PWA کاملاً مشابه هستند زیرا هر دوی این فناوری های پیشرفته از جاوا اسکریپت استفاده می کنند. با این حال، کارکنان خدمات به PWA ها مزایای بیشتری می دهند. به لطف توانایی پیش‌کش کردن اسکریپت‌ها، CSS، تصاویر و نشانه‌گذاری، شبکه کاربر از استرس اضافی مربوط به رندر رها می‌شود.

دسترسی

توانایی کار در حالت آفلاین به برنامه های کاربردی وب پیشرفته در مقایسه با راه حل های دیگر برتری می بخشد. علاوه بر این، ویژگی "افزودن به صفحه اصلی" باعث می شود PWA ها بیشتر از همیشه در دسترس باشند.

امنیت

برنامه های کاربردی تک صفحه ای به دلیل آسیب پذیری آنها در برابر انواع مختلف حملات هکرها مورد توجه قرار گرفته اند. آنها شامل اسکریپت نویسی متقابل سایت و حملات انسان در وسط (MITM) هستند. در نتیجه، کاربران باید از ابزارهای خاصی برای محافظت بیشتر استفاده کنند. به نوبه خود، PWA ها از پروتکل HTTPS استفاده می کنند که تحویل امن محتوا را تضمین می کند. علاوه بر این، از حملات MITM جلوگیری می کند و از داده های ارسال شده به طور پیش فرض محافظت می کند.

UX/UI

قبلاً اشاره کردم که هم SPA و هم PWA تجربه کاربری پیشرفته تری نسبت به وب سایت های سنتی ارائه می دهند. با این حال، برنامه های کاربردی وب مترقی بلافاصله محتوا را بارگیری می کنند. به همین دلیل از نظر UX کمی بهتر از اپلیکیشن های تک صفحه ای هستند. علاوه بر این، آنها دارای ویژگی های قابل تعامل مانند اعلان های فشار هستند.