تفاوت موشن گرافیک با تدوین

یکی از دوستان این سوال رو مطرح کرده بود گفتم در یک مطلب جامع خدمتشون توضیح بدیم. در این مطلب هم به صورت سوال و جواب و هم به صورت تحقیقی نوشته شده است.

motiongraphic_class_cover_video_4.jpg

سوال

تفاوت موشن گرافی وتدوین چیه مگه هردوتوانایی ساخت یه فیلمو ندارن؟

جواب

اگر منظور از فیلم ویدئو باشه بله هرچیزی که فرمت ویدئو داشته باشه فیلم میشه، اما تفاوتشون اینه که موشن گرافیک یا موشن دیزاین در اصل به معنی متحرک سازی تصاویر گرافیکی هستش و تدوین به معنی در کنار هم قرار دادن مجموعه تصاویر و یا ویدئو هستش، موشن دیزاین زیر مجموعه انیمیشن هست و تدوین زیرمجموعه فیلم سازی هست.
هر کدوم هم به بخش های مختلفی تفکیک میشن که ممکنه قسمت هایی هم مشترک باشه بینشون مثل صداگذاری، راف کات، انیمیت،تصویرسازی دو بعدی یا سه بعدی، رندر، تکسچر، کامپوزیت، اصلاح رنگ و نور، ساخت موزیک و.... در سیستم حرفه ای هر کار یک تخصصه و توسط یک فرد انجام میشه.هر کدومش سبک های مختلفی داره مثل استاپ موشن، فریم بای فریم، کلاژ، ترکیبی، صوری، مفهومی، موقعیت پرده، نمادگرایی، همزمانی، لایف موف، تضادی، حرکت و... پس هر کسی که تدوینگره موشن گرافیست نیست و بالعکس -Ieajohsila

تعریف موشن گرافیک

موشن گرافیک یک نوع فیلم سازی است که برای تولید آن از متحرک سازی استفاده می شود. در این نوع آثار از گرافیک برای فیلم سازی استفاده می شود و با یکدیگر ترکیب می شوند و از قابلیت های هر دو هنر فیلم سازی و گرافیک برای انتقال پیام استفاده می شود. این هنر جدید عمدتا به دلیل وجود نرم افزارهای رایانه ای مثل افترافکت و مایا و گسترش نرم افزارهای مالتی مدیا است.

تعریف تدوین

تعریف تدوین : تدوین یکی از مراحل فیلم سازی هست که در اص مرحله پایانی تولید فیلم و ویدئو به شمار می رود که در آن فیلم ها ، یک شکل عالی به خود پیدا می کند. مرحله تدوین شامل :

  • انتخاب نماها و تنظیم اندازه آن ها
  • ردیف کردن همه نماهای منتخب
  • صحنه های متوالی و ترتیب دادن آن ها
  • آمیختن صدا و تصویر و تولید مالتی مدیا و تعیین میزان آنها و در پایان همگام کردن تصویر و صدا با زمان بندی مناسب هست

این کارها با استفاده از فیلم نامه دکوپاژ شده ، قوانین و اصول فیلم سازی و ذوق هنری و خلاقیت تدوین گر ، انجام می شود. لازم به ذکر است که به این مرحله ، مونتاژ و ادیت هم گفته می شود.